Marmara Adası’nda bir Arif Özenç

Marmara Adası’nda bir Arif Özenç

Arif Özenç 1954 yılında Marmara Adası’nda dünyaya geldi. İlk ve orta öğretim tahsilini Marmara Adası’nda yaptıktan sonra lise eğitimini Bandırma Sanat Enstitüsünde tamamladı. Vatan borcu için gittiği askerlik dönüşü ticaret hayatına atılarak 1978-1994 yılları arasında ticaretle uğraştı.

Marmara Adası Sosyaldemokrat Halkçı Partı (S.H.P) kurucularından olan Özenç, parti ikinci başkanlığının yanısıra 1989-1994 yılları arısanda Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. 1997-2004 yılları arasında Marmara Belediyesi’nde Emlak ve Su İşleri Sorumlusu olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. İki oğlum, bir kızım, üç tane kız torunum var diyen Özenç, halen yaşamını mütevazi bir şekilde Marmara Adasında sürdürüyor.

1972 yılından bu güne kadar izleyicisi olduğu Bandırmaspor için Beşiktaş’tan sonra ikinci takımım diye bahseden Özenç, Bandırma Sanat Enstitüsünde okurken Beden Eğitimi Öğretmeni rahmetli Biga’lı Fevzi hocanın kendisini okul takımına almasıyla “futbola karşı sevgim taa o zaman başladı” diyor. O yıllarda eski Erdekspor’lu Haydar Akyüz, Çelikspor’dan çıkıp Çanspor ve Amasyaspor’da oynadıktan sonra Diyarbakırspor’un önce 2.Lig ardından Türkiye 1.Ligi’ne yükselmesine omuz veren Vahdettin Yılmaz, Bandırma’dan çıkan tek gol kralı Adanaspor ve Beşiktaş’lı Özer Umdu ile birlikte aynı formayı giydi.

1973 yılında kurulan Marmaraspor’da kısa bir dönem futbol oynayan Özenç, 1990-2015 yılları arasında yönetim kurulu üyeliklerinin yanısıra 5 dönem başkanlığı üstlenerek 25 yıl görev yaptığı Marmaraspor ile ilgili olarak;

“Türkiye’de sahası olmayan sürekli deplasmanlarda oynayan tek takımdık. Bizim her maçımız deplasmandı. Çok zor koşullarda maçlara gittik. Sabahın 5’in de kalkıp hava karanlığında yola çıkıp, akşamın karanlığında fırtına, yağmur ve kar çilesi çekerek adamıza dönerdik. Bu zor koşullara rağmen çok şampiyonluklar yaşadık. Takımımızda çok yetenekli gençler vardı. Pire Mehmet (Gündoğan) Tolgahan Doğan ve Serhat Özdemir’i Erdekspor’a Mustafa Gündoğan, Hanefi Altıparmak, Mehmet Ensert ve Erkan Çoşmaz’ı Bandırma Etispor’a verdik. Anlatmaya devam etsem satırlara sığmaz.

Maddi zorlukların had safhada olduğu noktada bazı radikal kararlar almamız gerekiyordu. Şartlar çok ağırdı. Allah’tan karşımıza futbolu çok seven ve ilgi duyan Süleyman Aksoy çıktı. Kendisi belediye başkanı seçilmişti. ‘Sahamız yok. Hep deplasmanda oynuyoruz.’ diyerek kulübümüzün sıkıntılarını kendisine anlatarak Marmaraspor’u kurumsallaştıralım dedim. Sağolsun, ‘tamam başkanım. Sen ne gerekiyorsa yap. Yanınızdayım’dedi. Önce yöneticilerimizle birlikte genel kurula, kongreye gitme kararı aldık ve Marmaraspor Kulübümüzün ismini Marmara Adalar Belediyespor olarak gündem maddesine soktuk. Kısa sürede tescillenip faaliyetlere başladık. O esnada Belediye Başkanımız Süleyman Aksoy ‘sahamızı en yakın zamanda Avşa Adası mahallemize yapıyoruz’ müjdesini verdi. Bu habere biz yöneticiler, sporcular, adalar geçliği ve halk olarak çok sevindik.

Sevindik ve artık 25 yılımı vermiş olduğum kulübümden ayrılma zamanının geldiğini, yorulduğumu bu işin bir bayrak yarışı olduğunu arkadaşlarıma, sporcularıma söyledim. Bayrağı futbolun içinden gelen genç, çalışkan ve dürüst arkadaşlara teslim etme kararımı Belediye Başkanımız Süleyman Aksoy’da ilettim. Başkanımızın onayını da alarak bayrağı yaptığımız genel kurulda Mustafa Gündoğan ve arkadaşlarına teslim ettim.

Biz zahmet çektik. Onlar çekmesin. 25 yıl böyle acılı ve güzel günlerle geçti. Selam olsun amatör ruhla çalışan kardeş ve arkadaşlarıma, hayat işte bir zamanlar Marmara Adası’nda bir Arif Özenç vardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Karşıyakaspor Kubilay Öztan’la devam – BND spor: […] HÜSEYİN KUBİLAY ÖZTAN KİMDİR […]
2022-07-21 10:29:41