• DOLAR
  8,6580
  %1,55
 • EURO
  10,1795
  %1,20
 • ALTIN
  488,66
  %1,66
 • BIST
  1.419
  %0,10
Erşan KARPUZOĞLU

Erşan KARPUZOĞLU

18 Haziran 1955 tarihinde Gönen-Sarıköy’de dünyaya gelen Erşan Karpuzoğlu, ilk ve orta eğitimini Sarıköy’de tamamladıktan sonra Gönen Ömer Seyfettin Lisesi’nden Mezun oldu. Üniversite eğitimini Balıkesir Necati Bey Eğitim Enstitüsü ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra atamasının çıktığı Kahramanmaraş ilinde 4 yıl süreyle Türkçe ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. Daha sonra doğup-büyüdüğü ve mezun olduğu Gönen-Sarıköy Ortaokulu’na atanarak bu okulda uzun yıllar öğretmenliğin yanı sıra idareci olarak müdür yardımcılığı ve okul müdürü görevlerinde bulundu.

Futbol ile tanışmasının ilkokula dayandığını belirten Karpuzoğlu, o yıllarda okul bahçelerinde kale olarak direk yerine iki taş koyarak çocukluk arkadaşları ile oynadıkları çiftkale maçlarının yanı sıra köy dışında meralarda oynanan mahalleler arası turnuva maçlarının unutulmaz olduğunu dile getiriyor.

Ortaokul yıllarında ise ergenlik yaşları olduğu ve çocukların gelişimini engellediği düşüncesiyle büyükler tarafından futbolun yasaklandığını; bu yüzden gizli gizli oynadıklarını, yakalandıklarında disipline gittiklerini, evde ise ailelerinden çok azar işittiklerini gülerek anlatıyor.

Liseye başladığında, futbol ile ilgili ortaokul yıllarındaki yasakların kalktığını ama sınıf geçmenin oldukça zor olduğu gerekçesiyle futbol oynamamamız yönünde üzerimizde oldukça büyük baskılar vardı diyen Karpuzoğlu, Gönen Ömer Seyfettin Lisesinde ilk defa kurulan futbol takımında yer aldıktan sonra Sarıköyspor forması altında lisansiyer olarak amatör futbolculuğa ilk adımını attığı 1972/73 sezonunda antrenörlüğünü Ertuğrul Aslan’ın yaptığı Sarıköyspor Marmara Grup Şampiyonu olarak 1.Amatör Küme’ye terfi etti.

1973/74 sezonunda rahmetli Yılmaz Yücetürk öncülüğünde; Gönen Gençlik, Yıldızspor ve Tayfunspor’un bir çatı altında birleşerek meydana getirilen ve antrenörlüğünü Bandırmaspor kalecilerinden Özkay Kurtaran’ın yaptığı Gönenspor’a transfer oldu. Sahaların toprak ve dikenli tel ile çevrili olduğu, Gönen’in çamurlu sahası ile Bandırma’nın Cin Çukurundaki kömür tozlu sahasında başarılı geçen sezonun ardından şampiyon olarak bir üst lige çıkan takımda yer almanın mutluluğunu yaşadı.

Karpuzoğlu 2 sezon Gönenspor’da oynadıktan sonra rahmetli Raci Soyyılmaz başkanlığındaki Sarıköyspor’a transfer oldu. Rahmetli Maymay Necdet’in antrenörlüğünü yaptığı 1975-76 sezonunda Sarıköyspor forması altında il şampiyonu olarak 1.Amatör kümeye yükselen takımda yer aldı. Akabinde 1 yıl daha Sarıköyspor’da oynadıktan sonra Gönenspor’a geri dönen Karpuzoğlu, askerlik ve Üniversite eğitiminin araya girmesi sebebiyle fırsat buldukça Gönenspor forması giyerek futbol oynamayı sürdürdü.

Öğretmen olarak tayininin Kahramanmaraş’a çıkmasıyla futboldan kopmak zorunda kalan Erşan Karpuzoğlu 4 yıl aradan sonra tayininin Gönen Sarıyköy’e çıkmasıyla tekrar futbola dönerek 1991 yılına kadar faal futbolculuk yaşantısını sürdürdü.

Bir kız ve erkek çocuk babası olmanın yanında bir de torun sahibi olan Erşan Karpuzoğlu, 1992 yılında Çanakkale’de açılan antrenörlük kursuna katılarak TFF C, 1996/97 sezonunda TFF B ve daha sonra güncelleme kursuna katılarak UEFA B diplomasına sahip oldu.

55 yıldır meşin yuvarlağın peşinde koşan Erşan Karpuzoğlu, öğretmenlik yıllarında okul takımıyla başlayan antrenörlük yaşantısını; Gündoğanspor, Sarıköyspor, Hasanbeyspor, Tuzakçıspor, Gönenspor alt yapı ve Gönen Tayfunspor’da dönüşümlü olarak sürdürerek gençlerle birlikte mücadele etmenin mutluluğunu yaşadığını belirterek, uzun yıllar futbol oynadıktan sonra 27 yıl aralıksız antrenörlük yaptığını; futbolculukta yaşamış olduğu şampiyonlukları daha sonra teknik sorumlu olarak görev yapmış olduğu genç ve “A”takımlarda da yaşamanın mutluluğunu tattığını önemle vurguladı.

Sonuç olarak fubolu çok sevdiğini, her takımın alt yapısı olması gerektiğini, futbolda önemli olan yeteneğin yanında çok çalışmanın, birlik beraberliğin, arkadaşlığın, iyi bir karakter yapısının, sabırlı olmanın mutlak gerekli olduğunun altını çizerek takım olmanın önemini vurgulayan Karpuzoğlu, Başarının; yönetici, sporcu, antrenör, seyirci ve diğer çalışanların bir bütün olarak birlikte hareket etmeleriyle kazanılacağının vurgusunu yapıyor. Bu bağlamda da Atatürk’ün “BAŞARI BAŞARACAĞIM DİYE BAŞLAYANIN BAŞARDIM DİYEBİLENİNDİR” sözünün her zaman ön planda geleceğine inananlardanım diyerek noktalıyor sözlerini

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Erşan Karpuzoğlu
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Bandırmaspor’dan Sedat Erkan’a görev – BND spor: […] SEDAT ERKAN KİMDİR […]
2021-08-09 08:53:27