• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Ertunç İŞBAY

Ertunç İŞBAY

Ertunç İşbay, 1964 yılında Bandırma 600 Evler Mahallesi’nde dünyaya geldi.

Çocukluk yıllarım dediği 1970’li yıllarda, 600 Evler Mahallesi’nde her yerin top sahası olduğu dönemlerde henüz 13 yaşındayken Cinçukuru stadında düzenlenen Bahar Kupası maçlarında mahalle takımının formasını giyerek tanıştığı futbolla 1978 yılında kurulurak federe olan 600 Evlerspor Kulübü çatısı altında 1983 yılına dek top koşturdu.

İlköğretim ve lise eğitimini Bandırma’da tamamladıktan sonra 1983 yılında Ege Üniversitesi Edebiyet Fakültesi’ni kazanan İşbay, üniversite eğitimi sırasında sırasıyla Ege Üniversitesi futbol takımı başta olmak üzere Yeni Bornovaspor ve Sümerbank takımlarının formalarını giydi

Eğitimini tamamlayarak 1987 yılında vatan borcu için askere giden İşbay, 8 aylık askerliği süresi içerisinde 57.Topçu Tugayı Takımı’nda yer alarak Ege Ordu Kupası maçlarında tugay takımının formasını terletti.

Askerlik dönüşü 600 Evlerspor’a geri dönerek bir sezon oynadıktan sonra Deplasmanlı Amatör Lig’de (DAL) mücadele eden Manyasspor’a transfer oldu. Kaptanlığını da yaptığı Manyasspor’da bir sezon geçirdikten sonra tekrar 600 Evlerspor’a döndü. 600 Evlerspor Kulübü’nde 1991 yılına kadar top koşturmasının yanında takım kaptanlığını da yaptıktan sonra faal futbolculuk yaşantısını noktaladı.

Ertunç İşbay, faal futbol yaşantısını noktalamasına rağmen futboldan kopmadı. 1995 yılında antrenörlük kurslarına katılarak TFF C ardından 1997 yılında TFF B diploması sahibi oldu. 2012 yılında da Antalya da düzenlenen güncelleme seminerine katılarak UEFA B antrenör diploması sahibi de olan İşbay, 600 Evlerspor Kulübü’nde antrenörlük, yöneticilik ve kulüp başkanlığı yaptı. Arkadaşlarıyla birlikte, ekonomik sıkıntılar içinde boğuşmasına rağmen kulübün bugünkü günlere kadar gelmesinde büyük çaba harcayan İşbay, halen 600 Evlerspor Kulübü abilik görevini sürdürerek gençlere spor yapma imkanı sağlamaya çalışıyor.

2009-2018 yılları arasında  Türkiye Futbol Antrenörleri Derneiği (Tüfad) Balıkesir Şubesi Yönetim Kurulu’nda uzun yıllar görev üstlenen İşbay, 1995 yılında Balıkesir Amatör Spor Kulüpleri (ASKF) Marmara Temsilciliği görevine getirildikten sonra sırasıyla Yönetim Kurulu Üyeliği ardından halen yürütmekte olan Genel Sekreterlik görevine getirildi.

Ayrıca Bandırmaspor Kulübü Yönetim Kurulu’nda uzun yıllar altyapı sorumlusu olarak da görevler üstlendi.

40 yılı aşkın süredir içinde bulunduğu futboldan maddi yönden bir kazanç elde etmediğini ancak en büyük kazancının da ülkemizin her şehrinde çok iyi dostlar edindiğinin altını çizen İşbay, “Futbolu çok sevdim ama o da beni çok sevdi. Futbolu bu kadar çok sevmemi kimler sağladıysa onları minnetle anıyorum. Futbol yaşamım içinde yer alan dostlarımdan, kardeşim kadar yakınım olanlardan bazıları aramızdan ayrıldı. Onları çok arıyorum. Futbol bana o kadar güzel huylar kazandırdı ki anlatamam. Genç kardeşlerime önerim şudur. Yalnız iyi futbolcu olmak için değil, iyi insan olmak için çaba harcayın. Bu camiaya karşılık beklemeden katılın ve bir daha kopmayın” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Bandırmaspor’dan Sedat Erkan’a görev – BND spor: […] SEDAT ERKAN KİMDİR […]
2021-08-09 08:53:27