• DOLAR
  8,8898
  %0,82
 • EURO
  10,3910
  %0,70
 • ALTIN
  495,50
  %-0,13
 • BIST
  1.382
  %-0,66
Bir başkadır kalecilik aşkı

Bir başkadır kalecilik aşkı

13.07.1962 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Ayhan ARSLANAĞIZ; ilk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladı. Önceleri mahalle aralarında iki taş konup kaleler yapılan maçlarla başlamıştı kalecilik aşkı. O zamanlarda zordu yaşam; yağmur çamur içinde dönerdi maçlardan. Tüm bu zorluklardan alnının akıyla çıkmasında İstanbul-Fatihte 38 yıl mahalle muhtarlığı yapan rahmetli babasının ve her anne gibi fedakâr olan rahmetli annesinin çok büyük emekleri geçmiştir.

İlk olarak kalecilik lisansını İstanbul-Şehremini Spor Kulübünde 1980 yılında çıkartan Ayhan Hoca, bu husustaki zorlukları şöyle belirtiyor: “O yıllarda futbolda sadece ‘A takımı’ ve ‘Genç takımı’ vardı. Lisans çıkarma yaşı da 18 idi. Şimdiki gençler çok şanslı. Çünkü bizlerin her açıdan imkânlarımız çok kısıtlıydı, şöyle ki eldiven, ayakkabı vs. kendimiz alırdık.”

Liseyi bitirdikten sonra Beden Eğitimi Öğretmeni olmayı amaçlayan Ayhan Hoca, girdiği üniversite sınavında çok az bir puan ile amacını gerçekleştiremedi ama içindeki futbol tutkusuyla bu amacı uğrunda kaleci olarak futbol oynamayı sürdürdü. İçindeki futbol tutkusu hakkında konuşan Ayhan Hoca: “1985 yılında vatani görevimi Gölcük Donanma Komutanlığında yaparken futbol hastası olan bölük komutanımız olan binbaşının bulduğu her fırsatta yaptırdığı maçlarda kaleci olarak tutkumu terhis olana dek yaşadım. Gölcük Donanma Komutanlığı futbol takımına kaleci olarak seçildim. Bu takımda benim dışımdaki herkes subay ve astsubaydı. Takımımız o dönemde Çanakkale’de düzenlenen ordular arası turnuvada 3. oldu.”

Askerliğini bitirip kalecilik lisansını çıkardığı İstanbul-Şehremini Sporda dört yıl oynadıktan sonra sırasıyla İstanbul kulüplerinden Cerrahpaşa, Ayvansaray, Fatih Yaylaspor, Özfatihspor, Langaspor ve Güzelhisarspor takımlarında futbol yaşamını sürdürdü. Cerrahpaşaspor kulübünde oynarken ömrünce hiç unutamadığı bir anısını Ayhan Hoca’dan dinleyelim: “Cerrahpaşa Spor Kulübüne transfer olduğum yıl takımın başında antrenör olarak eski Beşiktaşlı Ahmet 2 vardı. İstanbul deplasmanlı amatör liginde grupta şampiyon olmuştuk. Katıldığımız Türkiye şampiyonasında Sakarya grubunda mücadele ediyorduk. Kaldığımız otel lobisinde genel kaptan, antrenör, futbolcular toplantı halindeydik. Antrenörümüz Beşiktaşlı Ahmet 2’nin ‘Bakın arkadaşlar, hiçbir takım, 3 kalecisini birden grup maçlarına getirmez. Ama biz kalecimiz Ayhan’ı da kadromuza kattık. Çünkü bu arkadaşımız bir kere ilk 16’ya girdi ama hiç yılmadı, antrenmanlara devam etti, maçlara geldi, çalıştı, şimdi de mükâfatını görmüş oldu.’ sözlerini hiçbir zaman unutmadım. Antrenörlük yaptığım takımlarda kalecilerime hep bu anımı anlatırım: Yılmak yok, çalışmaya devam; eninde sonunda çalışmanızın karşılığını alırsınız.”

Kalecilik yaşantısı devam ederken 2001 yılında aldığı TFF C Antrenörlük Diploması aldı. Futbol yaşantısı bittikten sonra ilk antrenörlük görevini İstanbul-Güzelhisarspor Kulübünde yapan Ayhan Hoca daha sonra İstanbul-Çapaspor Kulübü’nde antrenörlük yaptı.

Yıllar sonra yolu rahmetli annesinin memleketi olan Bandırma’ya düşen Ayhan Hoca, kaleci antrenörü olarak 2013-2014 sezonunda Erdekspor alt yapısında, 2015-2016 sezonunda Bandırma Gelişimspor’da, 2018-2019 sezonunda Bandırma 17 Eylül Gençlikspor Kulübü’nde görev yapmış olup şu anda ise Bandırma Etispor Kulübü’nde aynı görevi sürdürmektedir.

TFF C ve TFF B Kaleci Antrenörlüğü diplomalarına sahip olan Ayhan Hoca, tutkuyla sürdürdüğü 40 yıllık kalecilik birikimini, bugünün gençlerine aynı tutkuyla ve büyük bir özveri göstererek aktarmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Bandırmaspor’dan Sedat Erkan’a görev – BND spor: […] SEDAT ERKAN KİMDİR […]
2021-08-09 08:53:27