• DOLAR
  8,8453
  %0,95
 • EURO
  10,3756
  %0,65
 • ALTIN
  496,90
  %1,21
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Sporla iç içe yarım asır

Sporla iç içe yarım asır

Ahmet PESEN 15.05.1947’de Bandırma’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Bandırma’da tamamladı. 1970 yılında Hürriyet Haber Ajansı ile başladığı muhabirlik görevini Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı çatıları altında sürdürdü.

Fotospor’da haber ve yazıları yayınlandı. Güney Marmara Gazeteciler Derneği’nin Kurucu Başkanı olan Ahmet Pesen ilçemizde çeşitli yerel gazetelerde görevler aldı. 15 yıl Balıkesir bölgesindeki amatör futbol karşılaşmalarında gözlemci olarak hakemlere not verdi.

Uzun yıllar Anadolu Ajansı muhabirliği görevini sürdüren Pesen’in, gazeteci–yazar Önder Balıkçı ile birlikte hazırladıkları, ‘’ 1920’den 2007’ye Bandırma’nın Spor Yolculuğu’’,  ‘’ Bandırma Ekonomisine Can Verenler”, ‘’ Bir Sevdadır Bandırma’’, “Güzelliğin Özel Erdek’’,  ‘’ Tarihin Nefesi, Doğanın Sesi,  Edincik” ve “Bandırma’nın Basın Yolculuğu’’ isimli kitapları bulunuyor.

1970’ li yıllarda Şehir Gazetesi’nde köşe yazılarına imza koyan Pesen, aynı yıl “Yeni İstanbul” ile başladığı muhabirliği zamanında Bandırmaspor ve Amatör Küme maçlarını Ulusal basına taşıdı. Hürriyet’in Marmara Sayfalarında amatör küme maçlarını karneli ve puan cetvelli olarak verdirmeyi başardı.

Pesen, görev aldığı İlk Haber Gazetesi’nde 1997 yılında “Evvel Zaman İçinde” başlıklı yazılarıyla “Bandırmaspor’un Doğuşu” ve “Amatör Kümeye Gönül Verenler” isimli araştırmalarını okuyucularıyla paylaştı.

Mahalle takımından bordo-beyaz çubuklu formaya

Yarım asır sporla iç içe bir yaşam süren Pesen, futbolla tanışmasını ve bordo beyaz çubuklu formayı giymeye kadar uzanan o günleri anlatırken adeta yeniden yaşıyor. Gelin o günlerin anısını Pesen’in kendisinden dinleyelim.

“Gazete kağıtlarından yaptığımız futbol topunun arkasından koşmaya, 7-8 yaşlarında mahallede bulunan boş arsalarda başladık. Süleyman Şeker ve Atatürk İlkokullarında takımlar kurduk. Ertuğrul Aydos, Kadir Öntürk, Kadir Zağralı, Kadir Vurguner, Sabri Öntürk, Cevat Aşkın, Turan Diler’den oluşan kadro ile diğer mahalle takımlarıyla ve okullar arasında maçlar yaptık. Bandırma Şehit Mehmet Günenç Lisesi futbol takımında beden eğitimi öğretmenimiz Emin Karabulut, kaleyi bana teslim etti. Hem 17 Eylül takımında hem de lise takımında eldiven giydim. Ama bordo-beyazlı renkler içinde olmanın gururu bir başka idi..!”

Ben de bordo-beyaz formayı giyiyorum

“Bandırmaspor, kuruluş yıllarında ve daha sonraları hazırlık maçlarını benim de lisansımın olduğu 17 Eylül takımıyla yapardı.18 yaşımdaydım. Hem 17 Eylül takımı ile hem de Bandırmaspor takımıyla idmanlara çıkardım. Teknik Direktör Gazanfer Olcayto,  idmanlara beni çağırır,  çift kalelerde adına şiirler yazdığım bordo-beyazlı takımın file bekçiliğini bana teslim ederdi. İnanılmaz bir heyecan ve mutluluktu, benim için. Tabii, duyduğum büyük heyecan, gururu ve mutluluğu anlatamam. Dünya benim olmuştu sanki!

Rahmetli Özkay Kurtaran ağabeyin sakatlandığı iki maçta, Birinci Lig takımlarından Vefa’ya ve amatör takım olan Bigaspor’a karşı adına şiirler yazdığım Bandırmaspor kalesini korudum.”

Memurluk yaptığı yıllarda PTT Spor ile Kaymakamlık ve Bahar Kupalarında da krampon giyen 2 çocuk babası  Ahmet Pesen, 1962’li yıllarda çırak olarak başladığı gazetecilik mesleğini halen büyük bir tutkuyla sürdürüyor.

BANDIRMASPOR AŞKI
Senin için yer ayırdık, kalbimizin yanına
Gol at, yen rakiplerini, şan kat bayrağına.
Bordo-Beyaz renklerim sesinin yükselt biraz
İyi futbolun ile tabelaya skor yaz.

Arkanda binlerce kişi, senin ile beraber
Bandırma ismini,  yeşil sahalara ser.
Çınlasın tribünler, Bordo-Beyaz diyerek
Çıkalım birlikte arşa, rakipleri ezerek.

İyi günler görelim, birlik olup ilerde
Attığın goller ile ses çıkart kalelerde.
Parolamız Bandırma, yolunuz açık olsun
Sen kalplerimizde, en büyük şampiyonsun.

Senin ile güler yüzler, üzülür seninle yine
Koşarak git takılma, en yüce mevkiine.
Yine coşkun taraftar, atıyor beyaz güller
Yediden yetmişe  dek, hep seninle beraber.
Ahmet Pesen 1965 BANDIRMA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Bandırmaspor’dan Sedat Erkan’a görev – BND spor: […] SEDAT ERKAN KİMDİR […]
2021-08-09 08:53:27