• DOLAR
  8,8689
  %1,22
 • EURO
  10,4740
  %1,60
 • ALTIN
  499,21
  %1,68
 • BIST
  1.385
  %-1,20
Amatör futbola büyük önem verdi

Amatör futbola büyük önem verdi

30 yılı aşkın gözlemcilik
Bandırma, hatta Türkiye basını denince akla gelen saygın isimlerin başlarında yer alır, Önder Balıkçı.

18.10.1953’te, Bandırma’da doğan Gazeteci-Yazar Önder Balıkçı, ilkokul, ortaokul ve liseyi Bandırma’da okuduktan sonra İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü, Türkçe bölümünden mezun oldu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde, “Türk Dili ve Edebiyatı” bölümünü de bitiren Balıkçı, 1975-1980 yılları arasında Erdek Lisesi’nde, 1988-2002 yılları arasında Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı Özel Lisesi’nde, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği yaptıktan sonra emekli oldu.

Önder Balıkçı, gazeteciliğe 1972 yılında, Bandırma’da, önce Necati Deniz, ardından Erol Hancıoğlu’nun sahipliğini yaptığı, günlük olarak yayınlanan ŞEHİR Gazetesi’nde, spor yazıları, haberleri ve yorumları yaparak başladı. Bu arada amatör futbol olaylarını da çok yakından izledi. Öğretmenlik yaşamı boyunca gazetecilikten hiç kopmayan Balıkçı,11 Ocak 1975’te yayınına, Nihat Özbek’in sahipliğinde başlayan GERÇEK Gazetesi’ne geçerek, gazetenin kapandığı 24 Kasım 2006’ya dek 32 yıl bu gazetenin çatısı altında, çeşitli kademelerde görev yaparken, gazetenin kapandığı tarihte genel yayın yönetmenliği ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü yürütüyordu.

Gazetecilik yaşamı boyunca birçok İstanbul gazetesinin yanı sıra TRT ve Türk Haberler Ajansı(THA) muhabirliği ve Bandırma temsilciliklerini sürdüren Balıkçı, yıllarca Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurullarında bulunup, ikinci başkanlık görevini yürüttü. Halen çeşitli gazeteler ve internet haber sitelerinde köşe yazıları, haberleri ve söyleşileri yayınlanan Balıkçı, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi olup, cemiyetin Balıkesir temsilciliği görevinde bulunuyor.

Ülkemizde ve Bandırma’daki çeşitli kurum ve kuruluşlar, sivil toplum örgütlerince verilen çok sayıda ödül ve plaketi bulunan Balıkçı, ayrıca ülke düzeyinde birçok gazetecilik yarışmasında da önemli ödüllerin sahibi oldu.

Uluslararası Yazarlar Birliği(PEN) üyesi olup, “Sürekli Basın Kartı” taşıyan Önder Balıkçı’nın, Ahmet Pesen ile birlikte hazırladıkları “1920’den 2007’ye Bandırma’nın Spor Yolculuğu”, “Bandırma Ekonomisine Can Verenler”, iki kez basılan “Bir Sevdadır Bandırma”, “Güzelliğin Özel Erdek”, “Tarihin Nefesi, Doğanın Sesi: Edincik”, “Bandırma’nın Basın Yolculuğu” ve “Bandırma’da Sporun Nefesi” isimli kitaplarının yanı sıra “Gazetecilik Sevdam” ve “Gizemli Cennetsin Erdek” isimli bireysel olarak yazdığı kitapları bulunuyor.

Balıkçı, evli ve bir kız çocuğu babası, bir torun sahibi
.
30 YILI AŞKIN SÜRE GÖZLEMCİLİK YAPTI
Önder Balıkçı, gazetecilik yaşamı boyunca profesyonel ve amatör sporu hep yakından izledi. Özellikle de amatör futbola büyük emekleri geçti.

30 yılı aşkın süre, Balıkesir bölgesindeki amatör futbol karşılaşmalarında gözlemci olarak yer aldıktan sonra yaş sınırından bu görevinden ayrıldı.

Halen amatör maçları yakından izleyen gazeteci-yazar Balıkçı, “Amatör sporun, futbolun zevki bir başka. Amatör maçları izlerken hep büyük keyif alıyorum” dedi.

Balıkçı, Bandırmaya, Ahmet Pesen ile birlikte hazırladıkları, ilçemiz tarihinde ilk kez  “1920’den 2007’ye Bandırma’nın Basın Yolculuğu” ve “Bandırma’da Sporun Nefesi” isimli kitapları armağan etti. Bu kitaplarda Bandırmanın tarihindeki birçok amatör-profesyonel sporcular ve spor olayları yer alarak, tarihe not düşüldü.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
Bandırmaspor’dan Sedat Erkan’a görev – BND spor: […] SEDAT ERKAN KİMDİR […]
2021-08-09 08:53:27